Cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete.

Odhaduje sa, že každý rok je ich odhodených až 1,69 miliárd kilogramov. Aj keď sa viac hovorí o plastových taškách, fľašiach či slamkách, ktoré sa vo svete stále častejšie zakazujú, práve cigaretové ohorky sú tým najčastejším odpadom na plážach a v oceánoch, a tým pádom aj obrovským problémom. Za posledných 32 rokov sa ich vyzbieralo na plážach viac než 60 miliónov. Do oceánov a jazier sa dostanú nielen z pláží, ale aj kanalizácií, potokov a riek z celého sveta. Tento odpad sa často rozpadá na mikroplasty, ktoré potom ľahko zjedia živočíchy. Vedci našli tieto mikroplasty v morských vtákoch, korytnačkách i rybách, ktoré jedia i ľudia.

Vo svete sa síce experimentuje s výrobou zariadení na recyklovanie  cigaretových filtrov, výskumníci zasa naznačujú, že filtre v cigaretách aj tak nie sú potrebné, pretože nezabránia vdychovaniu škodlivín. Kým sa všetky inovácie a zmeny v cigaretovom priemysle naplno implementujú, môže to trvať dlhé roky.

Preto by fajčiari nemali čakať, kým sa problematika filtrov nejako vyrieši „sama“.

Mali ale začať ihneď od seba – správať sa zodpovednejšie, ohľaduplnejšie a premôcť lenivosť. Nielen kvôli tomu, že odhadzovaním cigariet znečisťujú ulice, ale najmä kvôli našej planéte, ktorá má kvôli ľuďom problémov skutočne dosť. Mali by aspoň malou troškou prispieť a nevyhadzovať ohorky na zem ale vždy na miesta na to určené.