Ohorky sú najrozšírenejšou formou plastického odpadu na Zemi
Cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadom na svete.
Odhaduje sa, že každý rok je ich odhodených až 1,69 miliárd kilogramov. Aj keď sa viac hovorí o plastových taškách, fľašiach či slamkách, ktoré sa vo svete stále častejšie zakazujú, práve cigaretové ohorky sú tým najčastejším odpadom na plážach a v oceánoch, a tým pádom aj obrovským problémom. Za posledných 32 rokov sa ich vyzbieralo na plážach viac než 60 miliónov. Do oceánov a jazier sa dostanú nielen z pláží, ale aj kanalizácií, potokov a riek z celého sveta. Tento odpad sa často rozpadá na mikroplasty, ktoré potom ľahko zjedia živočíchy. Vedci našli tieto mikroplasty v morských vtákoch, korytnačkách i rybách, ktoré jedia i ľudia.
Vo svete sa síce experimentuje s výrobou zariadení na recyklovanie cigaretových filtrov, výskumníci zasa naznačujú, že filtre v cigaretách aj tak nie sú potrebné, pretože nezabránia vdychovaniu škodlivín. Kým sa všetky inovácie a zmeny v cigaretovom priemysle naplno implementujú, môže to trvať dlhé roky.
Preto by fajčiari nemali čakať, kým sa problematika filtrov nejako vyrieši „sama“.
Mali ale začať ihneď od seba – správať sa zodpovednejšie, ohľaduplnejšie a premôcť lenivosť. Nielen kvôli tomu, že odhadzovaním cigariet znečisťujú ulice, ale najmä kvôli našej planéte, ktorá má kvôli ľuďom problémov skutočne dosť. Mali by aspoň malou troškou prispieť a nevyhadzovať ohorky na zem ale vždy na miesta na to určené.